Proces verbal -şedinţa de consiliu din 30.06.2011

30 June 2011

Proces verbal

Incheiat azi : 30.06.2011 la sediul  Primăriei comunei  Tăureni ,jud.Mureş.Consiliul local a fost  convocat  prin Dispoziţia primarului nr. 181/24.06.2011 la sediul  Primăriei  comunei  Tăureni .La şedinţă  sunt prezenţi 8  consilieri.,lipseşte dl  Hanuschi Vasile.

Şedinţa este deschisă  de secretarul comunei -Oltean Maria;  se supune spre aprobare procesul verbal al şedinţei  de consiliu  din  30 mai 2011, s-a votat  cu 8 voturi „pentru”.

Secretarul  comunei  propune Consiliului local să îşi  aleagă un  preşedinte de şedinţă  întrucât mandatul  celor trei luni  a dnei  David Gabriela  a expirat.Dl Mureşan  Gheorghe propune ca preşedinte de şedinţă  pe d-na Călugăr Andreea –Antonela,  se supune spre aprobare , se aprobă în unanimitate de voturi  cu 8 voturi „pentru”.Dânsa citeşte  ordinea de zi:

1. Proiect de  hotărâre  privind aprobarea Listelor cu inventarele bunurilor  aparţinând  domeniului public  şi privat al comunei

2.Proiect de hotărâre  privind aprobarea  Planului  de analiză şi  acoperirea riscurilor  în  comuna Tăureni

3.Proiect de hotărâre privind validarea Dispoziţiei  primarului nr.176/06.06.2011  cuprinzând rectificarea bugetului local pe anul 2011

4. Proiect de hotărâre privind  aprobarea  Acordului  de Parteneriat  cu  Asociaţia Eco-Assist  din Bucureşti

Se votează în unnimitate .

Se trece la primul pct. de pe ordinea de zi.A fost prezentat  Referatul  de specialitate şi proiectul  de hotărâre  de către secretarul comunei ,se supune la vot ,se votează  în unanimitate de voturi  cu 8 voturi „pentru”.

Se trece la pct. 2 de pe ordinea de zi ; secretarul  comunei  prezintă  atât Raportul de susţinere a proiectului de hotărâre  întocmit de  şef SVSU  cât şi proiectul  de hotărâre , arată  cadrul legislativ care obligă  autorităţile publice de a întomi anual  şi a fi  aprobat în  şedinţă  de consiliu  Planul  de analiză şi  acoperirea  riscurilor ,  este prezentat  selectiv titlurile ce alcătuiesc prezentul  Plan .Se supune la vot ,se votează în unanimitate de voturi .  Se trece la pct.3 de pe ordinea de zi .Preşedintele de şedinţă  dă  cuvântul  secretarului  comunei  Oltean Maria  care citeşte atât referatul  de susţinere cât şi  proiectul de hotărâre .se votează în unanimitate de voturi  cu 8 voturi „pentru”.

Se trece la pct.4 de pe odinea de zi .Mai întâi secretarul comunei  aduce câteva precizări  referitor  la Acordul  de Parteneriat  ; Legea nr.100/2010  şi prezintă pe  scurt  sarcinile ce subzintă de partea Consiliului Local  şi  a Asociaţiei .Se prezintă  atât proiectul  de hotărâre  cât şi  expunerea de motive întocmită  de primar .Se supune la vot ,  se votează  în unanimitate de voturi cu 8  voturi „pentru”.

Discuţiile i-au  sfârşit ,drept pentru care am încheiat  prezentul proces verbal.