proces verbal şedinta de consiliu luna octombrie

25 October 2010

Proces Verbal

Încheiat azi 25.10.2010 la sediul Primăriei comunei Tăureni .Consiliul Local a fost convocat prin Dispoziția primarului nr.150/21.10.2010.La ședință este prezent secretarul comunei,primarul ,viceprimarul și 8 consilieri.Lipsește dl.Hanuschi Vasile Secretarul comunei Oltean Maria propune aprobarea procesului verbal încheiat în ședința de consiliu din data de 30.09.2010.Se supune la vot se votează în unanimitate de voturi cu 8 voturi,,pentru”.

Președintele de ședință d-na David Gabriela citește ordinea de zi:

1.Proiect de hotărâre privind stabilirea veniturilor nette care se pot obține din creșterea și valorificarea animalelor și păsărilor ,precum și valorificarea altor bunuri realizate în gospodării conform Legii nr.410/2001-privind venitul minim garantat .

2.Diverse.

Secretarul comunei arată că a mai fost inițiat un proiect pe ordinea de zi de către primarul comunei și anume :

3.Proiect de hotărâre privind aprobarea demarării procedurii de expertizare a terenului situat în comuna Tăureni /sat Tăureni,f.n. în vedera construirii unei săli de sport în comună.

Se supune la vot ordinea de zi inclusiv acest ultim punct inițiat de primar .se votează în unanimitate de voturi cu 8 voturi,,pentru”.

Se trece la primul punct de pe ordinea de zi:

Președintele de ședință dă cuvântul d-lui primar care prezintă proiectul de hotărâre împreună cu Referatul înregistrat sub nr.2348/2010.Se supune la vot proiectul de hotărâre împreună cu anexa înregistrată ,se votează în unanimitate de voturi cu 8 voturi,,pentru”.

Se trece la punctul trei -cel inclus anterior pe ordinea de zi:

Tot dl primar Oltean Ovidiu –inițiatorul proiectului de Hotărâre prezintă Consiliului Local atât proiectul de hotărâre cât și Expunerea de motive întocmite de primar și consilierul cu atribuții achiziții publice..Arată motivele ce stau la inițierea proiectului de hotărîre ,d-na David Gabriela întreabă dacă s-a făcut un studiu privind oportunitatea acestei investiții,dl.primar spune că este în folosul comunității construirea sălii de sport.Terenul este situat în sat Tăureni,,zis Bolboana”-nr.cadastral 341 și 337/2.

Primar Secretar Preș.de Ședință Membrii