proces verbal sedinta de consiliu

31 January 2011

Proces  verbal

Incheiat  azi :31.01.2011 la sediul  Primăriei  comunei  Tăureni.Consiliul local al comunei  Tăureni  a fost  convocat prin  Dispoziţia primarului  nr. 6/26.01.2011.La şedinţă  sunt prezenţi  :primarul,secretarul comunei şi  8 consilieri, lipseşte dl  Hanuschi  Vasile.La începutul şedinţei  secretarul comunei  Oltean Maria  prezintă  şi  supune spre aprobare procesul verbal  al şedinţei  de consiliu  din  06.01.2011.Se votează în unanimitate de voturi  cu  8 voturi „pentru”.

In continuare preşedintele de şedinţă  prezintă  ordinea de zi:

1.Proiect de hotărâre  privind  aprobarea prelungirii contractului de concesiune  cu  Filiala  Locală  a Crescătorilor  de Taurine Tăureni  pentrul  anul 2011

2. Proiect   de hotărâre  privind aprobarea modificării  Statului de funcţii al  Primăriei comunei  Tăureni

3. Diverse

La primul pct.  de pe ordinea de zi  primarul comunei  Oltean  Ovidiu citeşte cererea depusă de F.L.A.C.Taurine înregistrată  sub nr. 146/ 24.01.2011 ,este depusă o singură cerere  pentru  concesionarea  păşunilor şi anume aceea  prezentată mai  sus .Tot la acest punct  dl primar prezintă Nota justificativă  privind aprobarea prelungirii  contractului  de concesiune  cu  FLACT Tăureni pt. anul 2011 precum şi  Raportul  pt.administrarea  păşunilor  comunale pt. anul 2011.Sunt prezentate actele normative  care legiferează  administrarea  păşunilor  comunale şi proiectul de hotărâre iniţiat de primarul comunei ,  se supune spre aprobare , se votează în unanimitate de voturi  cu 8 voturi „pentru”.

Se trece  la pct.2 de pe ordinea de zi :

Dl primar  prezintă  proiectul de hotărâre privind aprobarea modificării  Statului  de funcţii  al Primăriei  comunei  Tăureni,Expunerea de motive întocmită de dânsul  şi referatul  de specialitate  întocmit  de secretarul  comunei .

Se supune spre aprobare proiectul de hotărâre , se votează  în unanimitate  de voturi  cu 8 voturi „pentru”.

La finalul  şedinţei  dl primar  Oltean Ovidiu  - prezintă o informare întocmită  de şeful  Postului de Poliţie  fiind evidenţiate acţiunile întreprinse şi munca desfăşurată de către lucrătorii  Postului de Poliţie Tăureni pe parcursul  anului  2010, neajunsurile ce persistă  încă din  anii anteriori.Dl primar  arată  că sunt probleme cu  asigurarea pazei  în comună, va încerca angajarea a 1-2 paznici  de către Primărie.

Drept pt. care am încheiat prezentul proces verbal.

Primar  Secretar  Preşed. De şedinţă  Consilieri