proces verbal şedinţa de consiliu

14 February 2011

Proces Verbal

Încheiat azi:14.02.2011 la sediul Primăriei comunei Tăureni.

Consiliul Local al comunei Tăureni a fost convocat prin Dispoziția primarului nr.32/10.02.2011.La ședință sunt prezenți: primarul ,secretarul și cei 9 consilieri.La începutul ședinței secretarul comunei Oltean Maria prezintă procesul verbal al ședinței de consiliu din data de 31.02.2011 și îl supune spre aprobare ,se votează în unanimitate de voturi cu 9 voturi,,pentru”.

Președintele de ședință dl.Babă Mihai citește ordinea de zi și o supune spre aprobare.

1.Proiect de hotărâre privind aprobarea bugetului local pe anul 2011.

2.Proiect de hotărâre privind aprobarea modalității de efectuare a pazei bunurilor ,obiectelor ,valorilor și protecția persoanelor precum și stabilirea unei taxe speciale pentru funcționarea acestui serviciu pentru anul 2011.

3.Proiect de hotărâre privind aprobarea veniturilor rezultate din creșterea și valorificarea animalelor , păsărilor și a altor bunuri realizate în gospodării.

4.Proiet de hotărâre privind aprobarea alocării a 100 l. benzină Postului de Poliție Tăureni și a Acordului de Parteneriat dintre I.P.J.Mureș și Primăria comunei Tăureni.

Secretarul comunei Oltean Maria propune includerea pe ordinea de zi a următorului punct:

5.Informare privind activitatea asistenților personali  pe sem II a anului  2010

Se supune la vot ordinea de zi ,se votează în unanimitate de voturi cu 9 voturi,,pentru”.

Se trece la primul punct de pe ordinea de zi.Președintele de ședință dă cuvîntul d-lui primar care prezintă Raportul privind adoptarea bugetului local al comunei Tăureni pentru anul 2011 întocmit de consilierul cu atribuții buget-contabilitate .Se supune la vot proiectul de hotărâre ,se votează în unanimitate de voturi cu 9 voturi ,,pentru”.

decât un paznic întrucît există vacant  un singur post care poate fi ocupat iar bugetul local nu permite angajarea unei firme de pază specializată. Se supune la vot proiectul de hotărâre,se votează în unanimitate de voturi cu 9 voturi,,pentru”.

La punctul 3 –Președintele de ședință dă cuvîntul d-lui primar care prezintă în plenul Consiliului Local atât Referatul de susținere întocmit de consilierul cu atribuții de asistență socială și proiectul de hotărâre.Secretarul comunei Oltean Maria informează C.L.că s-a modificat legislația cu privire la acordarea ajutorului social și a alocației complementare ceea ce impune Consiliului Local de a proba veniturile potențiale ce rezultă din creșterea și valorificarea animalelor,păsărilor și a altor bunuri realizate în gospodărie.Se supune la vot,se votează în unanimitate de voturi cu 9 voturi,,pentru”.

La punctul 4 de pe ordinea de zi –președintele de ședință dă cuvîntul d-lui primar care prezintă un Raport pentru susținerea proiectului de hotărâre și a proiectului de hotărâre.Din cauza resurselor bănești și materiale limitate și insuficiente propun acordarea doar a 30 litri /lună de benzină.

La finalul ședinței dl. primar prezintă în Consiliul Local o informare privind activitatea asistenților personali pe trimestrul II al anului 2010;deficiențe au fost constatate la asistentul personal Chiorean Teodor pentru minorul Chiorean Teodor.

Primar Secretar Președinte de ședință Membrii