Proces verbal şedinţă de consiliu

27 July 2011

PROCES VERBAL

COPIE

Încheiat  azi data de 27 .07.2011 la sediul  Primăriei  comunei  Tăureni  jud.Mureş. Consiliul local a fost  convocat prin Dispoziţia primarului nr. 191/22.07.2011.La şedinţă  sunt prezenţi  toţi  consilierii.

La începutul şedinţei –secretarul comunei Oltean Maria supune spre aprobare procesul verbal  al şedinţei  de consiliu -30.06.2011 ,se votează în unanimitate de voturi  cu 9 voturi „pentru”.

Preşedintele de şedinţă Călugăr Andreea Antonela citeşte ordinea de zi:

1. Proiect de  hotărâre  privind  rectificarea bugetului local  pe anul  2011

2.Proiect de hotărâre  privind aprobarea  organizării  Festivalului  Peştelui –ediţia a II-a în comuna Tăureni

3.Diverse

Dl primar propune completarea  ordinii  de zi  cu încă un punct :

4.Proiect de  hotărâre privind asocierea şi participarea U.A.T. comuna Tăureni  la constituirea Asociaţiei  GAL Zona de Câmpie.

Se  supune la vot ordinea de zi,se votează  în unanimitate de voturi cu 9 voturi “pentru”.

Trecem la dezbaterea punctelor prezentate mai sus.

Pct.1.Preşedintele de şedinţă  dă  cuvântul  dlui primar  Oltean Ovidiu  -citeşte atât referatul  de susţinere  înregistrat  sub nr.1666/22.07.2011  cât şi proiectul  de hotărâre.se supune la vot,  se votează în unanimitate de voturi  cu 9 voturi “pentru”  proiectul de hotărâre.

Pct.2.Primarul comunei Tăureni Oltean Ovidiu  prezintă  Expunerea de motive ce stă la baza proiectului de hotărâre privind organizarea Festivalului  peştelui –ediţia a II-a  în comuna Tăureni,  s-a prezentat  şi proiectul de hotărâre.Dl primar  şi  viceprimar  spun  că încă  nu  au fost  identificate resursele financiare necesare , pe fondul  constrângerilor bugetare impuse ,  aşa că propun  ca în  acest  an să nu se organizeze acest  festival ,  se supune la vot  ultima variantă  de a nu se organiza  acest  Festival , se votează cu 9  voturi “pentru”.

Pct.4.Dl primar  citeşte Expunerea de motive întocmită  de dânsul  înregistrată  sub nr. 1702/27.07.2011 , sunt prezentate scopul şi rolul  constituirii  parteneriatului  public privat  “Grupul de Acţiuine Locală” zona de cîmpie.S-a citit  şi proiectul  de hotărâre  ,fiind aduse câteva  precizări privind oportunitatea adoptării  acestui proiect de hotărâre.Se supune la vot  proiectul de hotărâre ,se votează înanimitate de voturi  cu 9 voturi “pentru”.